VY2222M35Y5US6TV7A is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 43,538
Datasheet
Similar
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
KEMET
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
WEC
2200 pF ±20% 440VAC Ceramic Capacitor Y5U (E) Radial, Disc
VY2222M35Y5US6TV7A
DigiKey Part Number
VY2222M35Y5US6TV7A-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VY2222M35Y5US6TV7A
Description
CAP CER 2200PF 440VAC Y5U
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
VY2222M35Y5US6TV7A Models
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Mfr
Ratings
X1, Y2
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Radial, Disc
Capacitance
Size / Dimension
0.354" Dia (9.00mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)