ACT1210G-800-2P Common Mode Choke
Image of TDK Corporation's ACT1210G-800-2P Common-Mode ChokeTDK Corporation's ACT1210G-800-2P is a type of common mode choke that conforms to the standards of the OPEN Alliance (One-Pair Ether-Net) for 1000BASE-T1. Thanks to the high values of the S-parameters, a high amplitude ratio is created between differential and common mode levels – a decisive factor for signal integrity in the automotive Ethernet. The common mode inductance at 100 kHz is 80 µH, and the maximum permissible current is 70 mA.